Mai napon interjút vettek fel velem az Inforádió egyik stúdiójában. A riporter, Exterde Tibor maga is fekvőkerékpáros, több éve boldog tulajdonosa egy Azub5 modellnek.
A kapott információk alapján az anyag szombaton és vasárnap reggel a Barangoló nevű műsorban fog elhangzani. Mivel a felvételt nem hallottam, így kissé izgulok, hogy mi lett belőle, de remélem jól sikerült annak ellenére, hogy utólag már sejtem, hogy mit kellett volna másképpen mondanom. Mindig nehéz ilyen esetben, hogy nem tudja az ember, milyen alapismeretekkel rendelkeznek a hallgatók a témával kapcsolatosan. Érzésem szerint talán jobban ki kellett volna hangsúlyoznom a fekvőkerékpárok főbb előnyeit, mert nem biztos, hogy azok mindenki számára egyértelműek. Na mindegy, legközelebb majd ügyesebb leszek...
Az anyag egyébiránt a neten is elérhető lesz majd, úgyhogy ha valaki lemaradna most róla, akkor egy ideig még az inforadio.hu-ról letöltheti. Ha nem felejtem el, akkor felrakok majd róla linket...
Jut eszembe, az Inforádió honlapján március végén jelent meg egy cikk arról, hogy milyen sportot válasszon az, akinek fáj a térde. Ebben kifejezetten ajánlják a fekvőkerékpározást! A teljes cikk ide kattintva olvasható.
Minden, ami a rekumbensekkel illetve velünk kapcsolatos, vagy csak egyszerűen érdekesnek találtuk. - Ambringa blog
2011. május 26., csütörtök
Riport Krisztával
Elkészült a hivatalos videó az idei Tour de Tisza-tó versenyről, benne egy rövid riport Benczés Krisztinával, aki a kategóriájában első helyezett lett egy M5-ös fekvőkerékpárral. A film ide kattintva nézhető meg. A riport kb a film 2/3-ánál van egyébként.
Gratulálunk Kriszta!
Gratulálunk Kriszta!
2011. május 19., csütörtök
Monzai HPVWC fesztivál
Forma-1-s pályán rekus verseny?
Bizony-bizony, Olaszországban a híres monzai pályán június 10-12-én lesz egy érdekes fesztivál az Emberi Erővel Hajtott Járművek Szervezetének rendezésében. Ezen sokféle kategóriában el lehet indulni bármilyen kerékpárral. Lesz teljesen nyitott kategória is (ezen lehet indulni bármivel) , de emellett részlegesen burkolt illetve burkolatlan kategória, valamint külön trike és tandem kategória. Kb 200 rekust várnak a világ minden tájáról, de várhatóan leginkább Európából lesznek jelen. A jelentkezők között már most lehet találni pár nagy nevet, mint például Mike Burrows-t, aki számtalan zseniális reku tervezőjeként lett világhírű.
További részletek ide kattintva.
2011. május 18., szerda
Tour de Pelso

Idén június 4-én kerül megrendezésre a Tour de Pelso. Aki esetleg nem ismerné, ez egy Balatont megkerülő kerékpáros verseny, mely Siófokról indul és ugyanoda érkezik 203 km megtételét követően.
Még van egy kis idő felkészülni rá, viszont jelentkezni most kell annak, aki szeretne még élni az előnevezés kedvezményével. A részvétel díja ugyanis a verseny napján 11 ezer forint, most viszont május 22-ig 9 ezerért lehet nevezni a neten ide kattintva.
Ráadásul sikerült a verseny főszervezőjével megbeszélnem, hogy azok a rekumbenssel indulók, akik még május 22-ig jelentkeznek a neten az Annyira Más Bringa csapatára hivatkozva 6,5 ezer forintért megtehetik ugyanezt, tehát 4,5 ezer forintot lehet így spórolni még pár napig!
Aki tehát szívesen jönne, az legkésőbb május 21-ig küldjön egy e-mailt az info@ambringa.hu mailcímre megadva a következő adatokat:
- Név
- Születési idő
- Lakcím
- E-mail cím
- Telefon
2011. május 17., kedd
Hétvégi túrahármas

Hétvégén sűrű volt a túranaptárunk. Szombaton a májusi Ambringa-túránk mellett volt egy „kihelyezett tagozat” is, amelyen Pupu vett részt, ezért nem lehetett velünk a Szentendrei-szigeten. A nemzetközi BIG DAY keretében (http://www.challenge-big.eu/ ) a magyar bringás csúcsgyűjtők a Galyatető háromszori megmászására vállalkoztak. Pupu ismét igazolta, hogy nagyon jól lehet rekuval kaptatókat leküzdeni – íme, a beszámolója:
A BIG nemzetközi bringás hegyi-túrázás résztvevői minden esztendőben ugyanazon a napon tartanak egy teljesítménytúra-szerűséget, a végén közös bringaemeléssel. Idénre a Pásztó – Galyatető – Parádsasvár − Galyatető – Nemti – Galyatető – Pásztó útvonalat tűzték ki a magyar szervezők, ami 2200 méternyi szintemelkedést jelentett 120 kilométeres távon.
Számomra nem voltak valami jók az előjelek, éreztem, hogy valami betegség bujkál bennem, de azért úgy gondoltam, hogy elmegyek az indulás helyéig, megteszek valamennyit a többiekkel, aztán legfeljebb visszafordulok… Ám a csoportos menet úgy hatott rám, mint öreg huszárlóra a trombitaszó!
Sajnos, ami az útviszonyokat illeti, katasztrófaövezet a Mátra, végig nagyon kellett vigyázni a kátyúkkal. Simán ment az első szakasz, noha utolsóként értem fel Galyatetőre. Hiába, alig akadt olyan a többiek között, aki ne lehetett volna fiam, sőt unokám, meg nem is a gyorsaság a fő erényem, hanem a kitartás. Ezért, míg a többiek frissítettek a büfénél, én már indultam is le, Parádsasvár felé, úgyhogy már javában kapaszkodtam megint felfelé, mire szembe jöttek. Így már sikerült harmadikként felérnem. Persze ez nem verseny, hanem közös túra, de nem szerettem volna, hogy várni kelljen rám. Hasonló taktikát alkalmaztam a harmadik menetben is, az észak felé vezető (Mátraalmás, Szuha) aszfaltozott, de gödrös erdészeti úton, így a harmadik mászás végén még én várhattam a közös bringaemelésre. Lefelé pedig, vissza Pásztóra, nem volt ellenfele a rekunak, csak a legvégén értek utol, amikor lelassítottam a kedvükért.
Utóbb aztán megjött a böjtje a hetvenkedésnek, másnapra elég nyomorultul éreztem magam, nem is mentem többet, mint 30 kilométert egy általam szervezett túrán a Vértesben, hétfőn pedig irány a doki… Sebaj, a kórság elmúlik, a szép élmény pedig megmarad, és megint elgondolkozhatott néhány komoly bringás, hogy nem is olyan butaság az a reku!

Vasárnap egyébként én is jelen voltam a vértesi túrán, melyet Pupu szervezett és bár az időjárás nem kedvezett nekünk (végig szemerkélő esőben tekertünk), mégis sokan voltunk és nagyon jól éreztük magunkat. Ehhez a gyönyörű környezeten és a jó társaságon kívül hozzájárultak Pupu nejének, Sárikának a finomságai, ugyanis saját készítésű pogácsával és gesztenyés papuccsal teli kosarakkal várt minket Vérteskozmán! Ezekután csoda, hogy elfelejtkeztünk az esőről? :)
2011. május 13., péntek
Tour de Tisza-tó beszámoló
Május 7-én nyolcan voltunk rekusok a Tour de Tisza-tó versenyen! Ráadásul egyikünk, egy hölgy megnyerte a saját kategóriáját (lásd a mellékelt képen a dobogó legfelső fokán). Egyébként a nők között a második legjobb időt produkálta, ami különösen szép, hiszen eleddig csupán kb. 200 km-t ment rekuval, mivel nemrég vette!

Számomra érdekes tanulságokkal járt ez a verseny, pedig már nem először indultam el rajta. Hogy mik voltak ezek?
Először is most nem a Challenge Fujinommal (egy alacsony lowracer, azaz versenyfekvő) vágtam neki a távnak, hanem egy sokkal magasabb, 26/26-os, össztelós rekuval, egy Challenge Furai-val. A Furait igazából olyan túrákra szánom, amik a Fujinnak túl rázósak, magyarán montis jellegű terepre, erdei utakra. Ezért a két nagy kerék, az elöl-hátul teló, a ballonosabb külső. A súlya természetesen nem vetekedhet a csupán 9 kg-os Fujinnal, viszont mivel ez a verseny szinte teljesen sík útvonalon halad, így ez nem jelentett komoly hátrányt. Gondoltam, ha nekem rosszabb is lesz, de legalább jobb szélárnyékot fogok adni a többieknek.

Ez egyben azt is jelentette, hogy nem jelentett megterhelést együtt haladni a többiekkel, sőt igazából lassú volt számomra a boly, még ha ez furán hangzik is. Viszont mire erre rájöttem, addigra olyan mértékben elhúzott tőlünk az előttünk menő boly, hogy utolérni őket az erős ellenszélben már jócskán meghaladta volna az erőmet, így bele se kezdtem. Egyébként Kriszta (aki első lett a kategóriájában és akivel egy bolyban mentünk) is megerősítette az eredményhirdetés után nekem, hogy ilyen könnyen még nem nyert versenyt.
A másik fontos tanulság tehát, hogy a megfelelő boly nagy hatással van az elért eredményre. Ha ugyanis nem működik együtt jól a csapat, nem váltják elég sűrűn egymást, nem engedik a gyorsabban haladni tudókat előre, akkor a boly nem lesz elég gyors. Ha valaki jó eredményt akar elérni egy ilyen sík versenyen, akkor a legfontosabb minél erősebb csapattal együtt menni. Nem szabad hagyni, hogy elmenjen az élboly, maradni kell velük lehetőleg végig. Így nem lehetetlen az elsők között lenni fekvőbringával!
Spezi 2011 beszámoló II.rész
Folytatva a SPEZI beszámolómat, íme pár különleges részlet, hogy miket láthattunk még az idei kiállításon:
Ahogy az elmúlt évek trendjéből már látszott, a velomobilok területén folyamatosak a fejlesztések. Az egyik legérdekesebb, hogy megjelentek az első többszemélyes velomobilok. Az ok egyértelmű, hiszen az ember társas lény, ergo jobb kettesben tekerni, mint külön-külön, főleg mivel a burkolt járgányok közötti kommunikáció sokkal nehézkesebb, mint a burkolatlan kerékpárok esetében. Ennek oka részben a nagyobb belső zaj, részben pedig a burkolat miatti erősebb elszigeteltség. Egy kétszemélyes velomobilban viszont könnyedén diskurálhatunk, ha pedig egyedül használjuk, akkor nagy csomagteret nyerünk. Ez viszont már majdnem autó, kerékpárúton a szélessége miatt el sem fér.
A képen látható velomobil tulajdonképpen egy sziámi-velomobil, ugyanis az egyszemélyes modell megduplázott , illetve összenövesztett változata négy kerékkel:
Mindent szépen kigondoltak és kialakítottak rajta. még belső kárpitozást is kapott! A súlyán még csökkenteni fognak, jelenleg kb 100 kg. Emiatt az elektromos rásegítést már alapból belerakják, hiszen senki sem szeretne visszagurulni az emelkedőről…
Az ára eléggé megdöbbentő, ugyanis majdnem 10.000 Eur-t kérnek érte!
Kiváncsi leszek a piaci sikerére, bár vélhetően nem Magyarország a célpiac. Íme azért egy másik hasonló kostrukció:

Bár szivesen használnék egy ilyet, de ha velomobil, akkor én a jelenleg kapható modellek közül továbbra is az ICE trike-okra utólag felszerelhető valamelyik burkolatra voksolok. Ezek közül most fehérben mutatták be az egyiket. Ez ezért jó, mert nyáron használhatja a tulaj burkolatlan trike-ként, télen pedig a burkolat rárakásával védelmet kap a hideg és a csapadék elől.

Egyébként láttál már velomobilt félbevágva? Ha nem, íme így néz ki:


A Troytec még tavaly mutatta be karbon lowracereit. Azóta kicsit lekerekítették a formát, de az továbbra is nagyon egyedi.
A cég tulajdonképpen két motorsportban dolgozó fiatal német mérnöké. Négy az egyben megoldásuk lényege, hogy ugyanazon fővázból ki lehet alakítani egy 20/26-os, egy 20/28-as lowracert, egy 28/28-as highracert, illetve akár egy össztelós gépet is a váz hátsó, villarészének cseréjével. A telós verzióra még egy kicsit várni kell, de a most gyártott darabok váza már tartalmazza az átépítéshez szükséges kialakításokat.
Nagyon örültem, mert abban a szerencsében részesülhettem, hogy elvihettem kipróbálni a kiállított mintadarabot. A teszt jól sikerült, és nem is tudok rosszat mondani róla, hacsak nem a 4500 Eur-tól induló ára…. Ha viszont valakit érdekel ennek ellenére is, akkor bátran forduljon hozzánk!
Szeretnél könnyű, karbonvázas rekut, de jóval kedvezőbb áron?
Akkor íme a hazai gyártású Carbonrecumbent több modellje is. Van merev vázas is és telós is, sőt felülről még be is burkolhatod, ha hidegben is használnád. Hamarosan mintadarabunk is lesz belőle, várjuk hát az érdeklődő vevőket!
A Tripod nevű cég lemásolta a legendás Windcheetach trike egyedi kormányzását:

Íme az eredeti, mely rögtön mellette volt kitéve a rokonság bizonyítékaként.

Ugyancsak ők gyártanak olyan trike-ot, melynek az első kerekeket tartó keresztkarja képes elfordulni, így biztosítva némi bedőlést egyszerű és ügyes konstrukciós megoldással.
Egyébként lehet ezeknél keskenyebb háromkerekűt is gyártani, csak el kell látni komoly bedőlési lehetőséggel, mert egyébként felborulna. Hogy miként? Íme egy működő megoldás, mely érdeklődés esetén szintén beszerezhető majd nálunk:
A Thys nevű evezős fekvőkerékpárokról már sokat olvastam, de még sose láttam őket korábban élőben. Mesteri munkák:
Még frissiben érkezett a műhelyből (a második nap nyitáskor rakták össze) három új modell a rekugyártóként csak tavaly debütáló Novosport-tól. (Korábban csak kompozit dobozokkal és ülésekkel tették ismertté magukat, most pedig a tavaly bemutatott rekus tandem mellé kifejlesztettek 3 új fekvőt! ) Az egyszerű modell mellett egy kézzel is hajtható és egy áruszállító fekvőbringa volt az újdonság.
Kicsit nehéz volt, meg elég hajlékony a váza, de egy érdekes fejlesztés, mely lényegében azt tudja, mint a Strojcad modellünk.
Jan Cordes előállt egy szokatlan össztelós kétkerekűvel. Mind az első, mind a hátsó lengéscsillapítás különleges, érdemes megszemlélni:
Kipróbálni sajnos nem lehetett, így csak elképzelhettem a működését.
A Radical-Design standján bemutatták a merevített oldalfalú új kétoldalas táskáikat, melyek közül az egyik a lowracerrel munkába járóknak készül laptop hordozhatóságával.
A SPEZI nem csak kiállítás, hiszen minden évben megrendezésre kerül a trike-verseny is. Idén is nagy csatáknak lehettünk tanúi a körpályán, melyeket döntöen a Hase és a HP-Velotechnik versenyzői vívtak egymással, de bárki megpróbálkozhatott legyőzni őket bármilyen háromkerekűvel.
Számtalan egyéb látnivaló volt még természetesen, melyeket felsorolni is nehéz lenne. Javaslom, hogy akinek sikerült felkelteni a kiváncsiságát, az jövőre jöjjön el személyesen, hiszen tényleg nagy élmény! Viszlát jövőre Germersheimben!



Az ára eléggé megdöbbentő, ugyanis majdnem 10.000 Eur-t kérnek érte!


Bár szivesen használnék egy ilyet, de ha velomobil, akkor én a jelenleg kapható modellek közül továbbra is az ICE trike-okra utólag felszerelhető valamelyik burkolatra voksolok. Ezek közül most fehérben mutatták be az egyiket. Ez ezért jó, mert nyáron használhatja a tulaj burkolatlan trike-ként, télen pedig a burkolat rárakásával védelmet kap a hideg és a csapadék elől.


Egyébként láttál már velomobilt félbevágva? Ha nem, íme így néz ki:


A Troytec még tavaly mutatta be karbon lowracereit. Azóta kicsit lekerekítették a formát, de az továbbra is nagyon egyedi.


Szeretnél könnyű, karbonvázas rekut, de jóval kedvezőbb áron?

A Tripod nevű cég lemásolta a legendás Windcheetach trike egyedi kormányzását:

Íme az eredeti, mely rögtön mellette volt kitéve a rokonság bizonyítékaként.

Ugyancsak ők gyártanak olyan trike-ot, melynek az első kerekeket tartó keresztkarja képes elfordulni, így biztosítva némi bedőlést egyszerű és ügyes konstrukciós megoldással.

Egyébként lehet ezeknél keskenyebb háromkerekűt is gyártani, csak el kell látni komoly bedőlési lehetőséggel, mert egyébként felborulna. Hogy miként? Íme egy működő megoldás, mely érdeklődés esetén szintén beszerezhető majd nálunk:

A Thys nevű evezős fekvőkerékpárokról már sokat olvastam, de még sose láttam őket korábban élőben. Mesteri munkák:

Még frissiben érkezett a műhelyből (a második nap nyitáskor rakták össze) három új modell a rekugyártóként csak tavaly debütáló Novosport-tól. (Korábban csak kompozit dobozokkal és ülésekkel tették ismertté magukat, most pedig a tavaly bemutatott rekus tandem mellé kifejlesztettek 3 új fekvőt! ) Az egyszerű modell mellett egy kézzel is hajtható és egy áruszállító fekvőbringa volt az újdonság.


Jan Cordes előállt egy szokatlan össztelós kétkerekűvel. Mind az első, mind a hátsó lengéscsillapítás különleges, érdemes megszemlélni:

A Radical-Design standján bemutatták a merevített oldalfalú új kétoldalas táskáikat, melyek közül az egyik a lowracerrel munkába járóknak készül laptop hordozhatóságával.



Számtalan egyéb látnivaló volt még természetesen, melyeket felsorolni is nehéz lenne. Javaslom, hogy akinek sikerült felkelteni a kiváncsiságát, az jövőre jöjjön el személyesen, hiszen tényleg nagy élmény! Viszlát jövőre Germersheimben!
2011. május 10., kedd
Nyírségi függőágyas túra

Pupu új kalandot talált magának. Mostanában a rekus túrázását nomádabbá tette, ugyanis a fákon alszik...

A beszámoló alapján kellemes élmény lehetett, bár én majd csak kicsit melegebb éjszakákon próbálnám ki ezt a módszert, de mint tudjuk, egy teve sokkal fagytűrőbb... ;-)
A túra beszámolóját ide kattintva olvashatjátok.
2011. május 2., hétfő
Spezi 2011 beszámoló I.rész
Mentünk, láttunk, próbáltunk és most beszámolunk... (Remélem már vártátok!)
Persze nem mindenről, hiszen két nap tömény élményanyagát nehéz átadni, de igyekszem azért némi képet festeni a különleges kerékpárok legnagyobb kiállításáról.
Ha valaki most ment volna ki rá először, akkor biztosan ugyanazt érezte volna, amit én 6 évvel ezelőtt: hihetetlen hangulat, rengeteg furcsábbnál-furcsább szerkezet és ember, sok ötlet és rengeteg tapasztalat a kipróbálható számtalan bringával, egyszóval hatalmas élmény. Mivel minden évben kinn töltöm mindkét SPEZI napot, hogy mindent rendesen végig tudjak nézni, ráadásul más európai kiállításra is el szoktam látogatni (pl az Eurobike), így világosan látszik számomra a fejlődés, a változás. Jó látni például, hogy egyre többen érdeklődnek a különleges kerékpárok iránt. Míg pár éve még nem volt nehéz parkolóhelyet találni a kiállítás közelében, most már egész távol kell leraknia annak az autóját, aki nem érkezik meg a nyitás előtt. A jegyvételre várakozók sora is korábban maximum 8-10 méteres volt, most már csúcsidőben kb 30 m hosszan várakoztunk, így a sor vége kinyúlt az épületen kívülre!
Mindezek ellenére azért idén sem volt hiány újdonságokból. Trendként el lehet mondani az egyre gyorsabban és egyre kisebb méretűvé összecsukható háromkerekűek térnyerését, valamint az egyre nagyobb méretű kerekekkel kialakított kétkerekűek megjelenését. Emellett az elektromos rásegítések is gyorsan terjednek, valamint a burkolatos megoldások is fejlődnek. Nézzünk akkor az újdonságok közül első körben párat, melyeket az általunk képviselt főbb márkák mutattak be:
A csehek tettek ki magukért talán a leginkább idén, hiszen sok újdonságot tudtak bemutatni.

Van tehát náluk fejlesztés keményen, ami kifejezetten üdvözletes!
A hollandok legkedveltebb gyártója most inkább csak kisebb fejlesztésekkel rukkolt elő, mint például az Alizé trike 24-es hátsó kerekű verziója, egy új féloldalas kerékfelfüggesztéshez kialakított dinamó, vagy a Furai modell országúti kerekekkel.
Az angolok a tavaly teljesen megújított modellpalettájukon inkább csak apróbb módosításokat eszközöltek, de ez nem is csoda, mert nagyon jól sikerültek. Ahogy tavaly a próba engem ejtett teljesen rabul, úgy idén a fiam volt az, aki beleszeretett a Vortex modellbe, pedig a háromkerekűek eddig nem tudták magukat igazán belopni a szívébe. Az új hálós ülésük nagyon kényelmes és príma az oldaltartása, jobbat én még nem találtam.

Tavaly az Eurobike-on már megcsodálhattam, idén tehát már nem jelentett igazán nagy újdonságot a számomra a Klimax modelljük, mely a Kettwiesel-nek egy elektromos hajtással és levehető esőburkolattal ellátott verziója. Ötletes, nem véletlenül nyertek vele díjat a Eurobike-on!
A fő attrakciójuk a pár másodperc alatt összecsukható Gekko trike volt, mely némileg meglepetés tőlük, hiszen semmilyen lengéscsillapítással nem rendelkezik, pedig a lengéscsillapítás fontos a németeknek. Úgy látszik azonban, hogy muszáj volt nekik egy kedvezőbb árú trike-kal megjelenniük, ha nem akartak piacot veszíteni.
KMX
Úgy tűnt, az angolokat a válság visszafogta, így nem kényeztettek el túl sok újdonsággal. A legfontosabb talán az új, immáron alumínium vázas Venom volt, amit remélhetőleg majd követnek a további modellek hasonló, kisebb súlyú verziói is. Kiváncsian várjuk!
Ők viszont jelentős újdonságokkal rukkoltak elő, ráadásul nem verték előre nagy dobra, így annak ellenére meglepetésként ért a dolog, hogy szóban már említették hónapokkal ezelőtt, de nem vártam mostanra, hogy be is mutatják.
Alkalmam volt végre kipróbálni az Explorer trike-ot, mely az egyetlen olyan össztelós háromkerekű fekvő, melynek hátul 26-os kereke van. Nem volt egyszerű dolga, hiszen a HP-Velotechnik Scorpion fs és az ICE Sprint fs modellek már elég magasra helyezték a lécet nálam, bár mindkettő 20"-os hátsó keréken gurul.
Az első beszámolóba most ennyi fért bele, hamarosan írom a folytatást pár különlegességgel, érdekességgel. Mi lesz még abban?
Például kipróbáltam egy gyönyörű Troytec lowracert, illetve mutatok egy új kétszemélyes velomobilt, hogy csak két dolgot említsek. Viszlát hamarosan!
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)